Masz problem z zakupem?
Skontaktuj się z nami: 691 984 816, skitenis@skitenis.pl
lub zostaw kontakt do siebie:
Zamówienia można składać również telefonicznie.

Kategorie

Producenci

Kontakt

SkiTenis.pl
ul. Miętowa 23
61-680 Poznań
Zadzwoń: 691-984-816
Email: skitenis@skitenis.pl

Bezpieczne płatności

Śledź nas na Facebooku

Jak wybrać rolki?

Jak wybrać rolki?

Każda osoba chcąca rozpocząć jazdę na rolkach musi stanąć przed wyborem odpowiedniego sprzętu dla siebie. Jest to dosyć ważny wybór, ponieważ przeciętnemu rolkarzowi porządne rolki służą przez wiele lat. W artykule poruszony zostanie najważniejszy podział rolek, związany z ich typem oraz stylem jazdy. Mam nadzieję, ze dzięki tym informacjom dokonają Państwo trafnego wyboru rolek, a jazda na nich dostarczy wiele radości oraz satysfakcji.

Rolki fitness inaczej rekreacyjne

Są to rolki przeznaczone do jazdy rekreacyjnej po prostej, równej nawierzchni. Rolki fitness wyróżnia najczęściej miękki, but usztywniony w miejscu pięty dla lepszego przeniesienia siły na płozę. Taka konstrukcja zapewnia dobrą wentylację oraz wysoki komfort jazdy. Relatywnie długie płozy z dosyć dużym rozstawem, stosunkowo małych kółek, zapewniają wysoką stabilność rolkarza.

Rolki Rollerblade 80 W – przykład rolek fitness

Rolki rekreacyjne to z pewnością najwygodniejsze rolki. Są jednak mało zwrotne, a otwarta skorupa sprawia, że mają niskie osiągi przez straty mocy podczas przenoszenia siły, z dosyć miękkich butów, na płozę.

Rolki rozsuwane inaczej regulowane lub po prostu rolki dziecięce


Rolki Rollerblade Spitfire G
– przykład rolek regulowanych

To podkategoria rolek fitness przeznaczona dla dzieci. Ponieważ porządny sprzęt np. taki jak rolki Rollerblade służy przez lata, szkoda byłoby go wymieniać co roku, z powodu rosnącej stopy dziecka. Z tych względów zostały wymyślone rolki, które można regulować, aż o 4 rozmiary. Rolki rozsuwane dobiera się do możliwie najniższego rozmiaru, które one obejmują, tak aby w kolejnych latach można było je odpowiednio powiększyć do rosnącej stopy dziecka.

Rolki urban inaczej rolki do jazdy miejskiej

Jak sama nazwa wskazuje są to rolki do jazdy po zmiennej nawierzchni, krętych ścieżkach, umożliwiające pokonywanie przeszkód, które napotkamy na swojej drodze. Innym zastosowaniem tych rolek jest slalom rolkarski, czyli jazda na rolkach pomiędzy rozstawionymi, specjalnymi kubeczkami. Slalom na rolkach różni się od tego na nartach, że nie liczy się czas przejazdu, a ewolucje jakie rolkarz zaprezentuje podczas slalomu. Slalom na rolkach często połączony jest z muzyką, dlatego może przypominać nietypowy taniec.


Rolki Rollerblade Twister Edge W

Rolki typu urban, znane również jako rolki freeride cechuje najczęściej twardy, pełny but zewnętrzny, który zapewnia odpowiednie trzymanie stopy oraz jej ochronę. Kółka w rolkach do jazdy miejskiej to najczęściej okolice 80mm, są rozstawione możliwie najbliżej siebie, aby szyna była jak najkrótsza. W ostatnim czasie popularne stały się również rolki urban na 3 kółkach o wielkości aż 110mm, tego typu system to Rollerblade 3WD. Więcej informacji na temat wpływu wielkości kółek na jazdę na rolkach można znaleźć w artykule – Jaka wielkość kółek do rolek?

Rolki freeride są trochę mniej wygodne niż rolki fitness zarówno ze względu na twardy but zewnętrzny, jak i słabszą wentylację. Są to jednak najbardziej wszechstronne rolki, pozwalające na jazdę po największej ilości tras, różnymi stylami. Rolki urban są bardzo zwrotne, ale mniej stabilne niż rolki rekreacyjne. Często pojawia się pytanie: Czy można zaczynać przygodę z rolkarstwem właśnie od rolek urabn? – Tak! Jeżeli mowa o rolkach freeride na kółkach o wielkości ok. 80mm. Dzięki temu, że są one zwrotne oraz osadzone nisko ziemi są łatwe do opanowania i bezpieczne. W większości rolek do jazdy miejskiej w zestawie znajduje się również hamulec, który z łatwością można przykręcić. Rolki urban są świetnym wyborem dla osób, które chcą zacząć jeździć na rolkach, jednak nie wiedzą jaki styl jazdy najbardziej im się spodoba.

Rolki urban dzięki powyższym cechom cieszą się dużą popularnością w ostatnich latach. Najpopularniejszą rolką do jazdy miejskiej, klasy premium są rolki Rollerblade Twister, które w tym roku przeszły całościową transformację oraz zastosowano w nich innowacyjne systemy m.in. wentylację od spodu – mowa oczywiście o Rollerblade Twister Edge.

Rolki do jazdy szybkiej, nazywane również wyczynowymi

Są to rolki, w których priorytetem są osiągi. Przeznaczone do jak najszybszego pokonywania równych tras. Typowe rolki do jazdy szybkiej mają obniżoną cholewkę oraz twardy but. Podeszwa tego typu rolek wykonana jest najczęściej z włókna szklanego lub węglowego. Jest to lekki, wytrzymały a zarazem bardzo sztywny materiał, dzięki któremu niweluje się utratę siły podczas przenoszenia jej z butów na płozę. Rolki wyczynowe wyposażone są w duże kółka, ich rozstaw jest również większy niż w poprzednio omówionych typach rolek. Duże kółka pozwalają na rozwinięcie większej prędkości, szerszy rozstaw zapewnia większą stabilność, co jest ważne przy jeździe szybkiej. W rolkach do jazdy szybkiej świetnie sprawdza się system 3 kółek 125 3WD.


Rolki Rollerblade Powerblade Elite 125

Priorytetem rolek do jazdy szybkiej jest jak najszybsze pokonanie trasy, wysoki komfort jest rzeczą drugorzędną. Rolki są dosyć stabilne dzięki długiej płozie, jednak wysokość buta nad ziemią oraz brak hamulca w najwyższych modelach sprawia, że są one przeznaczone tylko dla osób dobrze i bardzo dobrze jeżdżących.

Rolki agresywne

Są to rolki przeznaczone przede wszystkim do jazdy po skateparkach, skoków oraz najróżniejszych tricków. Rolki do jazdy agresywnej wyróżniają przede wszystkim tylko dwa kółka (oczywiście zdarzają się wyjątki), które mają małą średnicę i są znacznie grubsze niż w większości rolek, bardzo przypominają kółka w deskorolkach. Rolki agresywne mają również grubą, twardą skorupę, która ma za zadanie chronić stopy rolkarza oraz wytrzymać uderzenia i skoki. Bardzo charakterystycznym elementem tych rolek są soulplate, które pozwalają na ślizganie się po różnego typu przeszkodach. To samo zadanie ma przestrzeń między dwoma kółkami rolek agresywnych.


Rolki Rollerblade NJ Pro

Są to jedne z najmniej wygodnych rolek, zarówno jeżeli chodzi o but jak i samą jazdę. Rolki są bardzo stabilne, dzięki grubym kółkom o małej średnicy, które są rozstawione w dużej odległości od siebie. Jeżeli chodzi o zwykłą jazdę są łatwe do opanowania, jednak zamontowanie hamulca jest niemożliwe. Ich przeznaczenie to jednak różnego typu tricki i skoki, które wymagają niezwykłych umiejętności i zawsze wiążą się z wysokim ryzykiem wypadku.

Osobiście jako dziecko zaczynałem od rolek typu fitness - regulowanych, później jeździłem w rolkach rekreacyjnych, ale dla osób dorosłych. Na 3 lata spróbowałem jazdy w rolkach agresywnych, później zmieniłem je na rolki typu urban – te spodobały mi się najbardziej i do dzisiaj w nich jeżdżę. Żadnego sezonu nie jeździłem jednak w rolkach do jazdy szybkiej – może wszystko przede mną!


Rolki Rollerblade Twister Edge

Obecnie jeżdżę na rolkach Rollerblade Twister Edge, jednak ich opis oraz recenzja to temat na nowy artykuł.

Wszystkie rodzaje powyższych rolek można znaleźć na stronie https://www.skitenis.pl/pl/52-rolki-rollerblade . Zachęcam do pozostawienia komentarza lub pytania poniżej, na wszystkie postaram się odpowiedzieć tak szybko jak to możliwe.